צור קשר

צור קשר

checked

מיתוסים על טיפול בשלשולים אצל תינוקות

 • אם התינוק שלכם סובל מיציאה נוזלית יותר משלוש פעמים ביום, ייתכן שהוא סובל משלשול. על אף שהתופעה נפוצה ובדרך כלל אינה מסוכנת, היא יכולה לעיתים להצביע על בעיה רפואית אחרת ויכולה לגרום להתייבשות. לאורך השנים נאספו מיתוסים רבים לגבי הטיפול בשלשול אצל ילדים
 • האם מרק עוף מרגיע את השלשולים? והאם שתיית קולה היא תרופת פלא לילדים משלשלים? קיימים שלל מיתוסים לגבי הטיפול בשלשול, כאן תוכלו לקרוא אילו פתרונות באמת יסייעו לטפל בשלשולים וישפרו את ההרגשה והבריאות של התינוק. 
 • המים חשובים למניעת התייבשות, אך בזמן שלשול הם אינם נספגים היטב במערכת העיכול. כדי שהתינוק לא יתייבש יש צורך בתוספת של תמיסה למניעת התייבשות. כדי לשמור על מאזן הנוזלים בקרב תינוקות, רופאי ילדים ברחבי העולם ממליצים על שתיית תמיסה המכילה הרכב מיוחד של  מים, סוכר ומלחים מיוחדים בריכוזים מדודים על פי המלצות ארגון הבריאות העולמי (WHO).

   

האם מרק עוף מרגיע את השלשולים? והאם שתיית קולה היא תרופת פלא לילדים משלשלים? קיימים שלל מיתוסים לגבי הטיפול בשלשול, כאן תוכלו לקרוא אילו פתרונות באמת יסייעו לטפל בשלשולים וישפרו את ההרגשה והבריאות של התינוק שלכם.

אם התינוק שלכם סובל מיציאה נוזלית יותר משלוש פעמים ביום, ייתכן שהוא סובל משלשול. על אף שהתופעה נפוצה ובדרך כלל אינה מסוכנת, היא יכולה לעיתים להצביע על בעיה רפואית אחרת ויכולה לגרום להתייבשות. לאורך השנים נאספו מיתוסים רבים לגבי הטיפול בשלשול אצל ילדים. בואו לגלות מהי הדרך הטובה להקל על התינוק שלכם ולשמור על בריאותו בזמן השלשולים.

מיתוס: מרק עוף מרפא שלשולים


האמת
: ניתן לאכול מרק עוף בזמן השלשול, אך הוא לא מסייע בפתרון הבעיה ואינו מונע התייבשות
מרק עוף צח הוא תרופת סבתא ידועה שרבים משתמשים בה בזמן שהילד או התינוק חולים. מרק עוף עשיר בנתרן, שיכול לסייע במצבי שלשול, אך כדי שהמרק יוכל להיספג במערכת העיכול של תינוקכם, יש צורך לתת לתינוק תמיסה המכילה מלחים וסוכר, בהרכב עליו ממליצים רופאים.

 

מיתוס: השלשולים נפסקים רק לאחר מתן אנטיביוטיקה


האמת: במרבית המקרים התופעה חולפת ללא אנטיביוטיקה, שלעתים אף יכולה להרע את המצב
מרבית הרופאים אינם ממליצים על טיפול אנטיביוטי לשלשולים. קיימים מספר סוגי שלשולים, כאשר רק אלו שנגרמים משיגלה מצריכים טיפול אנטיביוטי. בנוסף, חשוב שתדעו: הטיפול האנטיביוטי יכול להאריך את משך המחלה ואף לגרום לשלשולים חריפים עוד יותר.  

 

מיתוס: שתיית קולה מרגיעה את הבטן


האמת
: שתיית קולה יכולה להזיק בזמן שלשול
משקה הקולה אמנם מכיל סוכרים, שחיוניים לתינוקות הסובלים משלשול, אך כשהם נמצאים במשקה התוסס, שמכיל חומצה פוספורית, הם לא מגיעים למערכת העיכול כך שהמשקה לא משפר את מצבם. בנוסף, המשקה יכול לגרום להתכווצויות מעיים – ולכן לא מומלץ לצרוך אותו בזמן השלשולים. 

 

 

מיתוס: בזמן שלשול יש לתת לתינוק לאכול רק אורז


האמת: האורז הוא מאכל מומלץ, אך כדאי לשלב בתזונה גם חלבונים
בעבר חשבו שהאוכל המומלץ לתינוקות ולילדים שסובלים משלשול הוא אורז. אורז הוא אכן פחמימה איכותית שמומלץ להכין בתקופת השלשולים, אך תוכלו לתת לילדכם לאכול גם תפוחי אדמה וירקות. בנוסף, חשוב לשלב בתפריט שלו חלבונים, שתורמים להחלמה מהירה של המעי. עוף, חביתה או ביצה קשה הם מאכלים בריאים שבטוח להוסיף לתפריט.

מיתוס: גזר מרפא את השלשול במהירות

האמת: גזר אמנם מרגיע את המעיים, אך לא מפסיק את השלשולים
אכילת גזר טובה לבריאות ומסייע בהרגעת רירית המעיים – אך לא נמצאו הוכחות לכך שהוא פותר את בעיית השלשולים

מיתוס: כדאי לפנות לרופא מיד לאחר הופעת השלשולים

האמת: ברוב המקרים אפשר לטפל בתינוק או בילד שמשלשל בבית – אלא אם כן מדובר בתינוק צעיר
אם התינוק שלכם סובל משלשול, מומלץ לא לשלוח אותו לפעוטון או לגן, אבל במרבית המקרים אין צורך לפנות לרופא והמחלה חולפת מעצמה. אם יש לכם תינוק צעיר מאוד מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל. מקרים נוספים שבהם נדרשת התייעצות עם הרופא:
 • הקאות בלתי פוסקות.
 • שלשול שאינו פוסק 48 שעות ברציפות.
 • שלשול מימי לעתים קרובות במשך שבועיים.
 • חום גבוה.
 • אפאטיות או חוסר שקט קיצוני.

 
מיתוס: שתיית מים רבים מונעת התייבשות


האמת: שתיית מים היא חשובה, אבל כדי למנוע התייבשות בקרב תינוקות יש צורך בתמיסה מיוחדת
המים חשובים למניעת התייבשות, אך בזמן שלשול הם אינם נספגים היטב במערכת העיכול. כדי שהתינוק לא יתייבש יש צורך בתוספת של תמיסה למניעת התייבשות. כדי לשמור על מאזן הנוזלים בקרב תינוקות, רופאי ילדים ברחבי העולם ממליצים על שתיית תמיסה המכילה הרכב מיוחד של  מים, סוכר ומלחים מיוחדים בריכוזים מדודים על פי המלצות ארגון הבריאות העולמי (WHO).

 

 

כתבות נוספות בנושא

כיצד להתמודד עם שלשולים אצל תינוקות בחורף

כיצד להתמודד עם שלשולים אצל תינוקות בחורף

התינוק משלשל בחורף? אל תהיו מופתעים. נגיפים וטפילים מחוללי שלשולים אינם נכנסים לתרדמת חורף ופעילים גם בגשם ובקור. על פי רוב יחלוף השלשול החורפי מעצמו ...

מי אתה וירוס הרוטה?

מי אתה וירוס הרוטה?

התינוק שלכם משלשל ומקיא? יכול להיות שהוא נדבק בוירוס. וירוס הרוטה הוא אחת הסיבות הנפוצות לשלשולים אצל ילדים עד גיל שנתיים. הוא מדבק מאד ובהיעדר טיפול ...

וירוס, חיידק או טפיל? כל הגורמים לשלשולים אצל ילדים

וירוס, חיידק או טפיל? כל הגורמים לשלשולים אצל ילדים

שלשולים וכאבי בטן הינם תופעות נפוצות אצל ילדים, בעיקר בגילאים הרכים. זה מתפשט כמו מגיפה בגני הילדים ובמעונות, ונראה שאין מנוס מהתמודדות עם תופעה לא ...

האם ניתן למנוע שלשולים אצל תינוקות וילדים?

האם ניתן למנוע שלשולים אצל תינוקות וילדים?

למנוע אי אפשר, אבל ניתן בהחלט לצמצם באופן משמעותי את הסיכון לשלשולים אצל תינוקות אם מתחסנים, שומרים על כללי היגיינה, מטפלים נכון במזון ומרחיקים מילדים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד