צור קשר

צור קשר

checked

כל מה שרציתם לדעת על גזים אצל תינוקות

 • בחודשי החיים הראשונים, הבכי הוא הכלי היחיד שבעזרתו מתקשר תינוקכם עם הסביבה. בדרך זו הוא מודיע לכם שהוא עייף, רעב, שהחיתול רטוב ושלא נוח לו.
 • אם הבכי מלווה בצרחות, מופיע ללא סיבה הנראית לעין כנראה שתינוקכם סובל מהתקפי גזים.
 • הכי חשוב, גם בימים קשים ולילות לבנים שהתינוק הקטנטן לא מספיק לבכות זכרו שמדובר בתקופה שתחלוף במהרה ובקרוב תוכלו ליהנות מהחיוך הראשון של תינוקכם.
   

התינוק שלכם בקושי בן חודש ולא מפסיק לבכות? ייתכן שהוא סובל מקוליק, או בשמו העממי: גזים. איך מאבחנים גזים אצל תינוקות? מה לעשות כדי להקל על התינוק ומתי זה יעבור? תשובות לשאלות אלו ואחרות בכתבה הבאה  

 

בחודשי החיים הראשונים, הבכי הוא הכלי היחיד שבעזרתו מתקשר תינוקכם עם הסביבה. בדרך זו הוא מודיע לכם שהוא עייף, רעב, שהחיתול רטוב ושלא נוח לו. אם הבכי מלווה בצרחות, מופיע ללא סיבה הנראית לעין כנראה שתינוקכם סובל מהתקפי גזים. כדי שלא תעמדו חסרי אונים מול הבכי הבלתי פוסק, חשוב שתכירו את התופעה ואת כל הדרכים שבעזרתן תוכלו להקל על תינוקכם.

 

מהי תופעת קוליק?

תופעת קוליק היא ההגדרה להתקפי גזים שמתרחשים בקרב תינוקות בריאים, מלווים בבכי חזק ולא מוסבר ובצרחות, שנמשכים למעלה משלוש שעות ביממה. הסיבה להופעת הגזים אינה ידועה, ואחת ההשערות היא שתינוקות רבים עדיין לא משתמשים באופן הנכון במערכות הנשימה והעיכול ולכן סובלים מהתופעה.
 

מי סובל מהתופעה?

לפי ההערכות, כ-25% מהתינוקות סובלים מהתופעה שמתחילה בערך בגיל שלושה שבועות ונעלמת ברוב המקרים כשהתינוק מגיע לגיל שלושה חודשים, אך עלולה להימשך גם עד גיל שנה. 

האם זה מסוכן?

 לא. התינוק אמנם סובל מאי נוחות ומכאבים אך הדבר אינו פוגע בהתפתחות התקינה של מערכות גופו השונות.  

מתי מתרחשים התקפי הגזים?

 

פעמים רבות ההתקפים מופיעים בפרקי זמן קבועים של היום, ונפוצים בעיקר בשעות הערב המוקדמות ובלילה. 

 

איך תזהו אם התינוק שלכם סובל מגזים?

 יש מספר דפוסי התנהגות שמעידים על התקף גזים:
 • בכי או צרחות שמופיעים בפתאומיות, לעיתים לאחר האכלה, ונמשכים מספר שעות
 • התינוק נראה חסר מנוחה ומעוות את פניו
 • הפנים מאדימות
 • הבטן נפוחה
 • הרגליים מקופלות והידיים מכווצות
 • התינוק פולט גזים

האם יש קשר בין הנקה לקוליק?

במהלך השנים הועלו השערות שיש קשר בין המזונות שהאם המניקה צורכת להופעת הגזים אצל התינוק. התומכים בגישה זו ממליצים לאם לשנות את התפריט ולהחליף מוצרים שנחשבים בעייתים כמו חלב בקר, כרובית, קטניות, אורז וכדומה. כדאי לדעת שלגישה זו יש גם מתנגדים, ובכל מקרה של שינוי בתפריט של האם מניקה חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת שחיונית להנקה ולבריאות האם.
בנוסף, גם לתנוחת ההנקה יש קשר להופעת גזים בתינוקות– אחיזה לא נכונה של התינוק עלולה לגרום לכך שהתינוק בולע אוויר בזמן ההנקה ולכן סובל מגזים מיד לאחר מכן. אם נראה שהתינוק סובל מכאבים זמן קצר לאחר ההנקה כדאי לשנות תנוחת הנקה או להתייעץ עם אחות טיפת חלב.

 

איך אפשר להקל על התינוק בזמן התקפת גזים?

 בשלב ראשון ודאו שהתינוק אכל מספיק, אם בהנקה או באמצעות בקבוק. גם תינוק שאכל אך נשאר רעב עלול לבכות ולצרוח ללא הפסקה, אך היזהרו מהאכלת יתר שעלולה לגרום לכאבי בטן.
כאמור אי אפשר למנוע את הופעת הגזים אך קיימות מגוון דרכים להקל על סבלו של התינוק:  

 • תנועה: כדאי להחזיק את התינוק בתנוחת ערסול וללכת בחדר, או לקפוץ על כדור פיזיו. ניתן גם להשכיב אותו בערסל שמותאם לתינוקות ולנדנד אותו בעדינות. התנוחה והתנועה יסייעו בהרגעת התינוק. 
 • צליל: גם לצלילים יש השפעה מרגיעה על תינוקות. דיסק עם צלילים רגועים או אפילו רעשי רקע מונוטוניים כמו מכונת כביסה או שואב אבק ירגיעו את בכי התינוק וכמובן, קולה של אמא שאותו הוא מכיר עוד משהותו ברחם.
 • טיפול תרופתי: חברות רבות מציעות תכשירים טבעיים להקלה על כאבי גזים, אך רבים מהם אינם מתאימים לתינוקות מכיוון שהם מכילים סוכר או אלכוהול. שימו לה להשתמש בתרופה שמאושרת על ידי משרד הבריאות ושאינה מכילה סוכר ואלכוהול כמו למשל טיפטיפות סימיקול.

הכי חשוב, גם בימים קשים ולילות לבנים שהתינוק הקטנטן לא מספיק לבכות זכרו שמדובר בתקופה שתחלוף במהרה ובקרוב תוכלו ליהנות מהחיוך הראשון של תינוקכם.

 

 

כתבות נוספות בנושא

גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?

גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?

אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות בקרב תינוקות היא תופעת הגזים (קוליק). אם התינוק שלכם חסר מנוחה למשך פרקי זמן קבועים, בייחוד בשעות הערב והלילה, ובוכה שעות ...

10 עובדות מעניינות על קוליק

10 עובדות מעניינות על קוליק

עשר עובדות שלא ידעתם על קוליק, תופעת הגזים אצל תינוקות

10 הדיברות להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

10 הדיברות להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

גזים אצל תינוקות (המוכרים גם בשם קוליק) הם תופעה נפוצה שגורמת סבל רב לתינוק ותחושת חוסר אונים להוריו. איך מתמודדים עמה? 10 הדיברות להתמודדות עם גזים ...

התנוחות הטובות ביותר להקלה על גזים ושיהוקים אצל תינוקות

התנוחות הטובות ביותר להקלה על גזים ושיהוקים אצל תינוקות

ישנן אימהות שמוכנות להישבע שהן מעולם לא הרימו תינוק לגרעפס ושמדובר במיתוס, אבל ישנם גם תינוקות רגישים שבועת אוויר קטנה בדרכי העיכול גורמת להם לייסורים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד