צור קשר

צור קשר

checked

הילד חולה? כך תדעו מתי ללכת לרופא

 • חום אצל תינוקות מתחת לגיל חצי שנה, וכן חום שנמשך יותר משלושה ימים יכולים להעיד על זיהום ולכן יש צורך להמשך ברור ויעוץ רפואי.
 • סימני אפאטיות, שלשולים או הקאות מרובים או דמיים, וכן סימנים חריגים כמו צליעה או פריחה מחייבים ברור רפואי.
 • כאבי אוזניים ממושכים או מלווים בחום, שיעול עמוק וקוצר נשימה, וכן חום המלווה בכאב ראש והקאות יכולים להעיד על נוכחות חיידק ויש לגשת לרופא ולקבל טיפול אנטיביוטי בהתאם.
 • הטיפול במחלה משתנה בהתאם לנשא שלה, כאשר מדובר בחיידק יש לטפל בו באנטיביוטיקה, אשר אינה יעילה לטיפול בווירוס.

מצד אחד אנחנו לא רוצים לגרור את הילד לרופאים ללא צורך, מצד שני אנחנו לא רוצים להזניח את מצבו. אז איך יודעים מתי מדובר במחלה ויראלית שתחלוף מעצמה ומתי כדאי לחזור לייעוץ ואבחון אצל הרופא? התשובות בכתבה שלפניכם

אחת מהדאגות הגדולות ביותר של כל הורה היא הגשת טיפול רפואי מתאים לילדיו התינוקות והפעוטות. בגיל הרך, ילדים לא תמיד יודעים או יכולים להסביר לנו איך הם מרגישים, ולכן על כל הורה להכיר את הסימנים החיצוניים כדי לזהות מתי מדובר במחלת חום פשוטה ומתי מדובר במצב המחייב אבחון נוסף אצל הרופא. במקרים מסוימים גם לרופא קשה לאבחן בשלבי המחלה המוקדמים, ויש מחלות שיכולות להתחיל כמו מחלה ויראלית וסימני האזהרה יופיעו לאחר מספר ימים.

סימני האזהרה הנפוצים

 • חום אצל תינוקות

   מתחת לגיל חצי שנה:

  תינוק שמעלה חום מעל 38.5 מעלות עשוי להיות חולה יותר ממה שהוא נראה. תינוקות רכים עשויים לא להראות אף תסמין מלבד חום, אך לפתח זיהומים חריפים שמצריכים טיפול רפואי מכיוון שהמערכת החיסונית שלהם עדיין לא מפותחת דיה.
 • אפאטיות, ישנוניות וירידה במצב הרוח:

  טבעי שרמת הפעילות של תינוקות ופעוטות חולים תרד, אך יכולות התקשורת שלהם אינן אמורות להיפגע כתוצאה מכך. ילד שאינו מגיב, אינו מחייך ואינו מרבה בתנועה מחייב בדיקה רפואית נוספת.
 • כאבי אוזניים שנמשכים יותר מיומיים או מלווים בחם גבוה:

  רוב דלקות האוזניים אצל תינוקות ופעוטות המתרחשות באוזן התיכונה, הן ויראליות וחולפות מעצמן תוך כשלושה ימים. כאבי אוזניים שנמשכים יותר מיומיים עשויים להעיד על כך שמתפתחת דלקת חיידקית שמצריכה טיפול אנטיביוטי.
 • שיעול עמוק וקוצר נשימה:

  בכל מקרה של הפרעות בקצב הנשימה, תנועות כבדות של בית החזה, שיעול מתמשך המלווה בחום או שיעול נבחני, חשוב להגיע לבדיקה חוזרת אצל הרופא. תופעות אילו עשויות להעיד על דלקת ריאות, ברונכיטיס או מחלות נשימה אחרות שמצריכות מעקב וטיפול רפואי.
 • שלשולים או הקאות מרובים או כאלה שנמשכים יותר מיומיים או כשהשלשול דמי:

  שלשולים או הקאות ממושכים עשויים לגרום להתייבשות, לכן רצוי לפנות לרופא אם הם אינם חולפים תוך זמן סביר.
 • חום שנמשך יותר משלושה ימים:

  חום שלא יורד אחרי שלושה ימים יכול להעיד על זיהום חיידקי. לכן, רצוי לגשת לבדיקה רפואית חוזרת ובמידת הצורך גם לבדיקת דם או שתן.
 • חום המלווה בכאב ראש והקאות:

  תופעה זו עשויה להעיד על מחלה חיידקית, ולכן חשוב להתייעץ עם הרופא לגבי נטילת אנטיביוטיקה.
 • שינויים חיצוניים:

  אם הופיעו סימנים יוצאי דופן כמו צליעה, פריחה שאיננה נעלמת כשלוחצים עליה או כל תופעה אחרת שנראית לכם חריגה, רצוי לפנות שוב לרופא. 
   

מה ההבדל בין חיידק ווירוס?

הטיפול במחלה משתנה בהתאם לנשא שלה, כלומר בין אם מדובר בווירוס או בחיידק. הווירוס הינו טפיל שאינו יכול להתרבות בעזרת עצמו, אלא זקוק לפונדקאי, ובמקרה של מחלה הפונדקאי הוא תא גוף החולה. החיידק, לעומת הווירוס, הוא יצור חי ועצמאי שיכול להתרבות בעצמו. מהבדל זה נגזר גם הטיפול הרפואי.

 • כשמדובר בחיידק, משתמשים בתרופה שפועלת נגד מנגנוני ההתרבות שלו ומונעת ממנו להתפשט. תרופה זו נקראת בשמה הגנרי – אנטיביוטיקה.
 • במקרה של מחלה שנגרמת מווירוסים, האנטיביוטיקה לא תהיה יעילה ואפילו מזיקה , שכן במקום לפגוע בווירוס היא תפגע בפונדקאי שמסייע לו להתרבות, כלומר בתאי הגוף. 

המערכת האחראית על התמודדות עם הווירוסים היא המערכת החיסונית של הגוף. ככל שהיא חזקה יותר, כך היא מזהה בקלות את הווירוס שחודר לתא, ויוצרת נוגדנים שתוקפים אותו ומונעים את התרבותו. מקורן של מרבית המחלות הוא בווירוסים ובהן עיקר הטיפול מתבטא בהקלה על התסמינים, עד שמערכת החיסון תצליח להתמודד עם הווירוס.

הקלה על התסמינים של מחלות וריאליות

תסמיני מחלות ויראליות כוללים לרוב חום, שיעול, נזלת וכאבי שרירים. במקרה של מחלות ויראליות אצל תינוקות ופעוטות, מומלץ להיעזר בתרופה להורדת חום ושיכוך כאבים שמותאמת במיוחד עבורם, על בסיס פרצטמול.

 

כתבות נוספות בנושא

כיצד להתמודד עם שלשולים אצל תינוקות בחורף

כיצד להתמודד עם שלשולים אצל תינוקות בחורף

התינוק משלשל בחורף? אל תהיו מופתעים. נגיפים וטפילים מחוללי שלשולים אינם נכנסים לתרדמת חורף ופעילים גם בגשם ובקור. על פי רוב יחלוף השלשול החורפי מעצמו ...

שנהיה מוכנים: על סיבוכים של מחלות החורף

שנהיה מוכנים: על סיבוכים של מחלות החורף

החורף שוב כאן, ועימו שלל וירוסים וחיידקים שמתקיפים את מערכות החיסון של הקטנטנים. הרופא אומר שזה "ויראלי", אבל הורים רבים עדיין מודאגים וחשים ...

מהו חום גבוה אצל תינוקות? ומתי ונחשב למסוכן?

מהו חום גבוה אצל תינוקות? ומתי ונחשב למסוכן?

חום אצל ילדים ותינוקות הוא תגובה טבעית למלחמה בזיהומים. חשוב לעקוב אחרי החום ולהתמודד עמו באופן מדוד ורגוע, אך בו בזמן לא להקל ראש כיוון שבמקרים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד