צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לזהות כאבים מרגע הלידה ולאורך הגדילה

 • בתגובה לבכי או לחוסר שקט במהלך שבוע ההחלמה מהברית, לאחר חיסון או בעת בקיעת שיניים, בייחוד אם מלווה בחום, יש לתת תרופות לשיכוך והורדת חום.
 • על כאבי הבטן הנגרמים מהגזים ניתן להקל ע''י התרופה המאושרת לכך. בתגובה לכאבי הגדילה של פעוטות ניתן לעסות, לחמם את האזור וכן לתת משכך כאבים.
 • שפעת, צינון ונזלת, דלקת גרון ודלקת אוזניים ויראלית הן מחלות שיעברו מאליהן, אך מומלץ להגיש טיפולים תומכים ושיכוך כאבים בעת הצורך.
 • גם במקביל לקבלת טיפול אנטיביוטי בתגובה לדלקת ממקור חיידקי (גרון או אוזניים) יש להגיש לפעוט טיפול לשיכוך והקלת הכאב.

ברית מילה, שיניים שבוקעות, חיסונים, וירוסים טורדניים, כאבי גדילה ומה לא. כבר מלידתם תינוקות מתמודדים עם כאבים ומיחושים ממגוון סיבות שונות. לנו ההורים לא נותר אלא לזהות מה כואב ולעשות כמיטב יכולתנו כדי להקל עליהם

 מרגע לידתם, תינוקות רכים נחשפים לכאבים ואי נוחות כחלק מתהליך הגדילה שלהם, כמו: כאבי בקיעת שיניים, כאבי גדילה, כאבי בטן כתוצאה מגזים ועוד. מעבר לכך, תינוקות ופועוטת חשופים יותר לוירוסים, חיידקים וזיהומים משום שמערכת החיסון שלהם עדיין איננה מפותחת דיה . למרבית המחלות, בעיקר אלה על רקע וירלי, והכאבים אין תרופות ייעודיות והטיפול בהן מסתכם במנוחה, הקלה על הכאב והורדת החום בעת הצורך. 
לפניכם כל התופעות שגורמות לכאבים אצל תינוקות ופעוטות, הגורמים להן וכל הדרכים להקל על אי הנוחות ולטפל בתסמינים נוספים.

כאבי גדילה והתפתחות


תינוקות ופעוטות חשופים לכאבים הנובעים ממקורות חיצוניים או משינויים פיזיולוגיים. על אף שהם לרוב אינם מעידים על בעיה בריאותית, יכולים הכאבים להסב אי נוחות של ממש ולכן מומלץ להקל עליהם במידת האפשר. 
 • ברית מילה: החלמה מהברית אורכת בדרך כלל כשבוע ובמהלכה עלול התינוק לסבול מכאב מקומי ואי שקט. אם התינוק בוכה או לא שקט תוכלו להגיש לו משככי כאבים ומורידי חום.  אם חומו של התינוק אינו יורד ואם מגלה סימני אפאטיות יש לפנות מייד לייעוץ רפואי.
 • גזים: 30% מהתינוקות עד גיל שלושה חודשים סובלים מגזים, או בשמם המקצועי קוליק. ישנן תיאוריות רבות באשר לסיבות להופעת גזים בתינוקות, אך הרפואה המערבית עדיין לא הצליחה לבודד את הגורם לכך והסברה הרווחת היא שהכאבים נגרמים מחוסר בשלות של מערכת העיכול שגורמת לגזים להצטבר בשולי המעי. למדו כאן על תופעת הגזים אצל תינוקות ועל הדרכים השונות להקל עליה. 
 • חיסונים: עליית חום במהלך היומיים שלאחר מתן החיסון היא נורמלית וניתן לטפל בה באמצעות תרופות להורדת חום המיועדות לתינוקות.במקרה של הופעת חום גבוה או תופעות לוואי אחרות בעקבות החיסון מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים.
 • בקיעת שיניים: תינוקות רבים סובלים מכאבים עזים בזמן בקיעת שיניים וחומם עולה. שימוש במשככי כאבים ומורידי חום יקל על התינוק באופן קל ויעיל.
 • כאבי גדילה: פעוטות מגיל ארבע עלולים להתלונן על כאבי גדילה. כאבים אלו מופיעים בדרך כלל בגפיים, לאורך העצמות, ויופיעו לרוב בשעות הערב והלילה. על הכאבים ניתן להקל באמצעות עיסוי או חימום מקומי או באמצעות מתן משככי כאבים בשעות הערב.

 

כאבים כתוצאה ממחלות, חיידקים ווירוסים

 •  

  שפעת: השפעת נגרמת על ידי וירוס ומתאפיינת לרוב בחום, נזלת, כאבי גרון וכאבי שרירים. בדרך כלל חולפת השפעת מאיליה, מבלי להשתמש בתרופות ייעודיות, ובסיוע משככי כאבים ותרופות להורדת חום.
 • צינון ונזלת: הצטננות או נזלת היא מחלה ויראלית אשר מתאפיינת בגודש בדרכי האוויר עליונות, ליחה רבה, כאבי גרון, שיעול טורדני ולעיתים אף בחום. לצינון אין תרופה ייעודית והדרך המומלצת לטיפול בו היא באמצעות טיפולים תומכים כשתייה מרובה, מנוחה ומתן תרופות להורדת חום ושיכוך כאבים בעת הצורך.    
 • דלקות אוזניים: תינוקות ופעוטות נמצאים בסיכון גבוה ללקות בדלקות אוזניים המלוות בכאבים חזקים ואי נוחות, והקשורות, בדרך כלל, לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות. אם הפעוט מגרד באוזנו, אם יש הפרשה מהאוזן אם הוא אינו שקט וחומו עולה ייתכן שלקה בדלקת אוזניים. למעלה מ-50% מדלקות האוזניים נגרמות על ידי וירוסים, אינן יכולות להיות מטופלות באנטיביוטיקה ויחלפו מעצמן כעבור ימים מספר. אף על פי כן, יש להגיש לפעוט טיפול לשיכוך והקלת הכאב באופן מיידי.
 • דלקת גרון: דלקת גרון מתאפיינת בחום גבוה המופיע בפתאומיות מלווה בכאב גרון, כאב בבליעה, צמרמורות, כאבי שרירים ובטן, הקאות והרגשה כללית רעה. לעיתים תהיה מלווה גם בדלקת עיניים. מקורה של הדלקת יכול להיות חיידקי או ויראלי אך תינוקות מתחת לגיל שנה לא ילקו, בדרך כלל, בדלקת שמקורה חיידקי. הטיפול המומלץ בדלקת גרון ויראלית הוא מנוחה, שתייה מרובה ומתן משככי כאבים ומורידי חום. 

כיצד לשכך כאבים ולהוריד חום אצל תינוקות?


קיימות בשוק מספר תרופות להורדת חום ושיכוך כאבים הנמכרות ללא מרשם רופא המותאמות במיוחד לתינוקות וילדים.

להקלה על כאבים הנגרמים מגזים אצל תינוקות ניתן להשתמש בטיפול תרופתי שאושר על ידי אגף הרוקחת במשרד הבריאות ונמצא כיעיל בהקלה על כאבי הגזים.
 

כתבות נוספות בנושא

חום אצל תינוקות וילדים

חום אצל תינוקות וילדים

המדחום מראה שהילד סובל מחום גבוה ואתם מתלבטים איזו תרופה להורדת חום כדאי להעניק לו? לפני שאתם פונים לרופא או רוכשים מבחר תרופות כדאי שתדעו מהן המלצות ...

מאמהות לאמהות: איך להקל על כאבים?

מאמהות לאמהות: איך להקל על כאבים?

אחת החוויות הקשות ביותר עבור הורים זה לראות את הילד שלהם סובל מכאב, בין אם הגורם הוא חיסון, בקיעת שיניים, ברית מילה, או מחלה. אז איך תוכלו לעזור להם? ...

מאמהות לאמהות: איך נותנים תרופה בקלות?

מאמהות לאמהות: איך נותנים תרופה בקלות?

כל אמא יודעת: אם חומו של התינוק עולה מעל 38.5 צריך לתת לו תרופה להורדת חום. אך מה עושים אם הילד מסרב לקחת את התרופה או פולט אותה? חברות הפייסבוק שלנו ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד