צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כל מה שצריך לדעת על חיסונים

  • התינוק מקבל חיסון נגד דלקת כבד B מיד לאחר הלידה ומנה נוספת בגיל 4 שבועות. חיסון נגד דלקת הכבד A ניתן ב2 מנות בגילאים שנה וחצי ושנתיים.
  • החיסון המחומש שמגן בפני טטנוס, אסכרה, פוליו ודלקת קרום המוח ניתן בארבע מנות בגיל חודשיים, בגיל 3 חודשים, בגיל חצי שנה ובגיל שנה.
  • חיסון ''פרבנר'' ניתן ב-3 מנות החל מגיל 8 שבועות, כמו גם חיסון נגד נגיף הרוטה. בגיל שנה התינוק מקבל את המנה הראשונה לחיסון ה-MMR-V
  • ניתן להקל על תופעות הלוואי באמצעות תרופות להורדת חום ושיכוך כאבים, וכן במקרים של שלשולים והקאות יש לוודא אספקת נוזלים ומאזן מינרלים.

בישראל אין חוק המחייב לחסן תינוקות ופעוטות ועם זאת, אחוז התינוקות המחוסנים בארץ הוא בין הגבוהים בעולם. בכתבה זו ריכזנו עבורכם את המועדים המומלצים למתן חיסונים והמלצות איך להקל על תופעות הלוואי 

עם הגעתכם בפעם הראשונה לטיפת חלב, לצד מדידות ובדיקת התפתחות, תקבלו גם פנקס חיסונים שילווה את ילדכם לאורך תקופת הילדות שלו. מתן החיסון מתאפשרת ע"י הזרקת חיידקים מומתים או מוחלשים לגוף הילד שגורמים ליצירת נוגדנים  ובכך מגנים על ילדכם מהדבקות במחלה. 

לכל מחלה יש חיסון משלה, וחשוב מאוד להקפיד על ביצוע החיסונים במועדם. ישנם חיסונים הניתנים במספר מנות חוזרות לאורך תקופה.

פירוט החיסונים המומלצים בשנה הראשונה ומועדם:מיד לאחר הלידה: עם הגעתו של תינוקכם לתינוקייה בבית החולים הוא יקבל חיסון נגד דלקת כבד (צהבת) B. החיסון ניתן מיד לאחר הלידה בכדי למנוע מהתינוק להידבק במחלה במקרה שאימו נשאית. לחיסון זה לא נצפו תופעות לוואי.  

גיל 4 שבועות: בגיל זה ניתנת המנה השנייה של החיסון נגד דלקת כבד B בטיפת חלב.   

גיל 8 שבועות: בגיל זה ניתנת לתינוק המנה הראשונה של החיסון המחומש, שמגן מפני המחלות: שעלת, טטנוס, אסכרה, שיתוק ילדים (פוליו) ודלקת קרום המוח. בנוסף, במועד זה תינוקכם יקבל גם חיסון בשם "פרבנר" שמגן מפני החיידק פנוימוקוק שגורם לדלקת ריאות, דלקות אוזניים חריפות ודלקת קרום המוח.
לחיסונים אלו עלולות להיות תופעות לוואי זמניות, כמו: כאבים ונפיחות באזור מתן החיסון, בחילות, שלשול וחום מתון.  

הורים שמעוניינים לחסן את ילדם נגד נגיף הרוטה יכולים לעשות זאת דרך טיפת חלב החל מגיל חודשיים. מדובר בחיסון נגד נגיף שגורם לשלשולים חריפים בקרב תינוקות ופעוטות שניתן בשתיים או שלוש מנות בהתאם לתרכיב שבו משתמשים בטיפת החלב שלכם. .  

גיל 12 שבועות: בגיל זה ניתנת המנה השנייה של החיסון המחומש, של חיסון פרבנר ושל חיסון הרוטה.

גיל 6 חודשים: בגיל זה תינוקכם יקבל את המנה השלישית של החיסון המחומש, של חיסון דלקת כבד B ושל חיסון הרוטה.

גיל שנה: בגיל זה תינתן המנה הרביעית והאחרונה של החיסון המחומש, המנה השלישית של חיסון פרבנר והמנה הראשונה של חיסון MMR-V שמגן מפני חצבת, אדמת, חזרת ואבעבועות רוח. המנה השנייה של החיסון ניתנת בכיתה א'. מדובר במחלות ילדים נפוצות ומדבקות מאוד שחיסון זה הצליח למגר או למתן באופן משמעותי.  

לחיסון זה עלולות להיות תופעות לוואי כמו: כאבים ונפיחות באזור בארבעת הימים לאחר החיסון, חמישה ימים עד שבועיים לאחר החיסון עלול להופיע חום, ו-42 ימים לאחר החיסון עשויה להופיע פריחה. ישנן תופעות לוואי נדירות יותר כמו: הגדלת בלוטות הלימפה, ישנוניות, הקאה, שלשול וחולשה, ובמקרים אלו מומלץ לגשת לרופא.  

גיל שנה וחצי: בגיל זה ניתנת המנה הראשונה של החיסון נגד דלקת כבד (צהבת) A. מדובר במחלה נגיפית שמועברת במים ובמזון וניתנת למניעה באמצעות חיסון שמוזרק לתוך השריר. לחיסון זה לא נצפו תופעות לוואי.  

גיל שנתיים: בגיל זה ניתנת המנה השנייה של החיסון נגד דלקת הכבד A ובכך מסתיימים חיסוני החובה של טיפת חלב. לאחר מתן החיסון אפשר להיפרד מפנקס החיסונים ולאחסנו בבטחה עד למתן החיסון הבא בכיתה א'.  

כיצד ניתן להקל על תופעות הלוואי של החיסונים?במקרים של חום וכאבים: ניתן להקל על ילדכם על ידי שימוש בתרופות להורדת חום ושיכוך כאבים המותאמות לתינוקות, המבוססות על פרצטמול.  

לקריאה על מדידת חום לתינוק וטיפול

במקרים של שלשולים והקאות: חשוב להקפיד על שתייה מרובה, אם יש חשש לאיבוד נוזלים ופגיעה בתיאבון ניתן להשלים את התזונה של תינוקכם באמצעות שתיית תמיסה מאוזנת  שמחזירה לגוף נוזלים ומינרלים.

בכל מקרה מומלץ להישאר בטיפת חלב עד חצי שעה לאחר קבלת חיסון כדי לעקוב אחרי תגובת הילד וזכרו – מתן חיסונים בזמן היא דרך קלה למניעת מחלות קשות. תהיו בריאים!

-------------------------------------------------- גזור ושמור------------------------------------------------------- 

גיל

חיסונים

לידה (בבית החולים) 

דלקת כבד B  

4 שבועות 

דלקת כבד B  

8 שבועות  

 החיסון המחומש

 פרבנר

רוטה

12 שבועות 

 

החיסון המחומש 

פרבנר

רוטה

6 חודשים  

דלקת כבד B  החיסון המחומש

רוטה

שנה  

החיסון המחומש 

MMR-V 

פרבנר 

שנה וחצי 

דלקת הכבד A 

שנתיים 

דלקת הכבד A 

 

 

כתבות נוספות בנושא

"הכינותי מראש": כך תציידו את ארון התרופות של התינוק

"הכינותי מראש": כך תציידו את ארון התרופות של התינוק

תרופות להורדת חום, מכשיר אדים להקלה על צינון ותכשירים לטיפול בעור – כל מה שכדאי שיהיה בארון התרופות שלכם

הילד חולה? כך תדעו מתי ללכת לרופא

הילד חולה? כך תדעו מתי ללכת לרופא

מצד אחד אנחנו לא רוצים לגרור את הילד לרופאים ללא צורך, מצד שני אנחנו לא רוצים להזניח את מצבו. אז איך יודעים מתי מדובר במחלה ויראלית שתחלוף מעצמה ומתי ...

מה גורם לחום מתחת לגיל חצי שנה?

מה גורם לחום מתחת לגיל חצי שנה?

התינוק שלכם מתחת לגיל חצי שנה ויש לו חום? יכול להיות שמדובר בווירוס, חיידק, חיסונים ועוד. קראו כאן על הגורמים הנפוצים ואת ההמלצות הרפואיות העדכניות ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד