צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כל מה שכדאי לדעת על אדמדמת אביבית

  • מחלה ויראלית המופיעה אצל 40% מהתינוקות והפעוטות עד גיל 3, נגרמת על ידי וירוס HHV6 ממשפחת ההרפס וההידבקות בה נעשית דרך רוק.
  • זמן דגירת המחלה בין 5- ל15 ימים, וברוב המקרים בהם מערכת החיסון תקינה, המחלה חולפת ללא טיפול עם או ללא הופעת תסמינים.
  • תסמינים אפשריים: חום גבוה, פריחה, רגישות בגרון, נפיחות ואדמומיות בעיניים, נזלת ושיעול, שלשולים, עצבנות וחוסר מנוחה, נפיחות בלוטות לימפה וטחול מוגדל.
  • ניתן להקל על התסמינים באמצעות שתיה מרובה, אוורור החדר ובגדי הילד ושימוש בתרופות על בסיס פרצטמול. 24 שעות לאחר ירידת החום ניתן לחזור לגן.

האביב בעיצומו ועמו גם אחת ממחלות הילדות השכיחות ביותר: אדמדמת אביבית. כיצד נדבקים במחלה, מהם התסמינים והאם יש סיבה לדאגה? כל המידע בכתבה שלפניכם
 
אדמדמת אביבית (Roseola Infantum) היא מחלה ויראלית שמופיעה אצל כ-40% מהתינוקות והפעוטות עד לגיל 3. אמנם השם דומה, אך אין לאדמדמת האביבית כל קשר למחלקת האדמת, מלבד העובדה ששתיהן מלוות בפריחה. 

מה גורם למחלה?

אדמדמת אביבית נגרמת על ידי וירוס HHV6 ממשפחת ההרפס, אך המחלה אינה גורמת לזיהומי הרפס נוספים. מרבית התינוקות נדבקים במחלה בגיל 9-12 חודשים, כשהשפעת ההורמונים המחסנים של חלב האם מתחילה לדעוך.  

איך נדבקים באדמדמת אביבית?


ככל הנגיפים ממשפחת ההרפס, גם ההדבקות באדמדמת אביבית מקורה ברוק. זמן דגירת המחלה הממוצע, מהחשיפה הראשונית לווירוס ועד להופעת סימפטומים, נע בין 5-15 ימים. במקרים רבים ובתנאי שמערכת החיסון של הילד תקינה, המחלה יכולה לחלוף ללא כל תסמין, פריחה או חום. גם במקרים בהם מופיעים תסמיני מחלה, הם לרוב יופיעו בצורה קלה ויחלפו מעצמם ללא כל טיפול. כמו כל נגיפי ההרפס, לאחר ההדבקות, הנגיף הגורם לאדמדמת הופך להיות רדום ועשוי להתעורר ולפעול בכל רגע, ללא סימנים שיעידו על התעוררותו.
 
תסמיני המחלה


חום גבוה – במרבית המקרים לאחר 5-15 ימים מההדבקות יופיע חום גבוה שיעלה באופן פתאומי. החום יכול להגיע עד ל-40 מעלות  ולהימשך עד חמישה ימים.
פריחה – לאחר כיומיים עד ארבעה ימים, החום הגבוה לרוב יתחיל לרדת ואצל חלק מהילדים תופיע פריחה. הפריחה היא בולטת אך אינה מגרדת, תתחיל לרוב מאזור מרכז הגוף, כלומר הבטן והחזה, ותתפשט החוצה לגפיים, לצוואר ולפנים. משך זמן הופעת הפריחה נע בין שעות ספורות לשלושה ימים בממוצע.
רגישות בגרון – לעיתים תתלווה לפריחה גם רגישות בגרון, שתתאפיין באדמומיות ובכאב קל ועשויה להשפיע על התיאבון. רגישות זו הינה חלק מתופעות הפריחה ואינה מרמזת על התפתחות דלקת גרון.
תסמינים נוספים - נפיחות ואדמומיות בעיניים, נזלת ושיעול קל, שלשול מתון, עצבנות וחוסר מנוחה האופייניים לכל מחלת חום אצל ילדים, נפיחות של בלוטות הלימפה והגדלת הטחול (המתרחשת בכל מחלה ויראלית ומעידה על כך שהגוף נלחם בווירוס).

איך מטפלים באדמדמת אביבית?

אדמדמת אביבית לרוב חולפת מעצמה, ללא כל צורך בטיפול תרופתי. יחד עם זאת, ניתן להקל על תסמיני המחלה ולסייע לשיפור הרגשתו של הילד:

מניעת התייבשות – חום גבוה, במיוחד אצל ילדים קטנים, עשוי לגרום להתייבשות. לכן, הקפידו על מתן שתייה מרובה לילד.

שמירה על סביבה קרירה – אווררו את החדר שבו הילד שוהה והעדיפו להלבישו בבגדים קלים ונעימים, שיסייעו לנידוף החום וימנעו אי נוחות כתוצאה מהפריחה.

הורדת חום – השתמשו בתרופות על בסיס פאראצטמול, שהוכח כחומר הפעיל הנפוץ ביותר להורדת חום אצל תינוקות וילדים, המאפשרת הורדת חום בקלות ובמהירות על ידי מתן כמות קטנה ומרוכזת.

מתי אפשר לחזור לגן?

התסמין המשמעותי והמדבק היחידי במחלת האדמדמת האביבית הוא החום. כמו בכל מחלת חום, גם במקרה זה, הילד יכול לחזור לגן כ-24 שעות לאחר שירד החום. הפריחה שמופיעה לאחר ירידת החום היא השלב האחרון במחלה ואינה מדבקת.

 

כתבות נוספות בנושא

אדמדמת תינוקות - תסמינים ודרכי טיפול

אדמדמת תינוקות - תסמינים ודרכי טיפול

כ-40% מהתינוקות עד גיל שנה נדבקים במחלת האדמדמת. אם התינוק שלכם סובל מפריחה וגירוד ייתכן שגם הוא נדבק . אין צורך לחשוש, מדובר במחלה קלה שלרוב עוברת ...

חום אצל תינוקות וילדים

חום אצל תינוקות וילדים

המדחום מראה שהילד סובל מחום גבוה ואתם מתלבטים איזו תרופה להורדת חום כדאי להעניק לו? לפני שאתם פונים לרופא או רוכשים מבחר תרופות כדאי שתדעו מהן המלצות ...

אדמדמת אביבית - איך להקל על תסמיני המחלה?

אדמדמת אביבית - איך להקל על תסמיני המחלה?

אדמדמת אביבית היא מחלת פריחה נפוצה, בעיקר בתקופה זו של השנה. אמנם מדובר במחלה קלה שלרוב חולפת מעצמה, אך עבור הקטנטנים שלנו, היא עלולה להיות מטרד לא ...

איך מודדים חום  לתינוק וכיצד לטפל בחום גבוה?

איך מודדים חום לתינוק וכיצד לטפל בחום גבוה?

הסיבות השכיחות ביותר למחלות חום בילדים ותינוקות הן: וירוסים כגון הצטננות ושפעת. מחלות חיידקיות הגורמות לדלקות גרון, אוזניים, דלקת ריאות ועוד. תגובה ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד