צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

החזרה לבית הספר ולגנים: הקשיים ונקודות האור

  • ההסתגלות לבית הספר, ובמיוחד בעת התחלת מסגרות חדשות מלווה בקשיים לימודיים, חברתיים, רגשיים ומסגרתיים לאחר החופש הגדול.
  • כדי להקל על כך, לוו בימים הראשונים את הילד לבית הספר וודאו כי הוא מכיר את הדרך, וכן פנו יותר זמן לבילוי עם הילד בימים אלו למען הסתגלות הדרגתית
  • תלו את מערכת השעות, עברו עליה וסייעו לילד לסדר את הילקוט בימים הראשונים כדי לסייע בשמירה על הסדר במהלך השנה.
  • דברו עם הילד על הצדדים החיוביים במסגרת, בדקו מי הילדים איתם התחבר ושאלו על ציפיותיהם ותקוותם לשנת הלימודים הקרובה.

החופש הגדול הסתיים. אין הורה שלא יצהיר שזו הקלה גדולה, הילדים חוזרים למסגרות, כבר לא צריך להפעיל אותם כל יום, לא צריך לקחת ימי חופש מהעבודה. אך מה קורה עכשיו? איך מרגילים אותם שוב לשגרה, איך מוצאים איתם את היתרונות שבתחילת שנת הלימודים?

החופש הגדול והיעדר המסגרות
כולנו מודעים להשלכות של החופש הגדול על הילדים. הם התרגלו ללכת לישון בשעות מאוחרות, לשבת שעות ארוכות מול המחשב והטלוויזיה, זכו להפעלות יומיומיות בבריכה, בקולנוע, בבית ואולי אף לחופשה משפחתית.
הם התרגלו, כפי שילדים מתרגלים מהר, להיעדר חוקים, להיעדר כללים נוקשים של שיעורים, מבחנים, שיעורי בית, שעות קבועות של קימה ואכילה.

הקשיים הקרבים
מה קורה עכשיו? ההסתגלות קשה לכולם. ניתן לומר שההסתגלות הקשה ביותר הינה לקטנטנים אשר נאלצים שוב להיפרד כל בוקר מההורים, אך לא פחותה מכך הסתגלותם של הילדים, קטנים כגדולים, אשר מתחילים מסגרות חדשות. 

מטבע הדברים הדאגה הגדולה ביותר היא לילדים העולים לכיתה א'. ההתרגשות הגדולה שתמיד ניכרת בהם לעתים גוברת על החששות, הם מרגישים פתאום "גדולים", אך הקושי בהסתגלות לשנה החדשה גדול מתמיד.

כל ילד מודע לעובדה שהאתגרים הלימודיים והדרישות עולים שלב בכל שנת לימודים והפרפרים בבטן ביום הראשון של שנת הלימודים כמעט ולא פוסחים על אף ילד. הקושי גדול יותר אם הם מתחילים מסגרת חדשה, אז קיים בנוסף חשש מההסתגלות החברתית: האם ישתלבו בכיתה? האם יזכו להיות בכיתה עם ילדים שהם מכירים? האם יסתדרו עם המורות החדשות?

היתרונות
ילדים נוטים לשכוח במהלך החופש הגדול מההנאות הגדולות בשנת הלימודים. לכל ילד יש מקצוע שהוא נהנה ממנו במיוחד, חברים אהובים ומורות שהוא מחבב. עצם השהייה המרובה של הילד עם ילדים בגילו, על כל השעשוע והמשחקים בהפסקות, עולה בהרבה על הנאות החופש, בהן הילד מבלה רבות בבית, מול המחשב או עם המשפחה. 

המלצות
התקופה הקרובה של הסתגלות מחדש לא תהא פשוטה, אך ישנם כמה טיפים קטנים שאספו הורים במהלך השנים, שיכולים לעזור:

1.      נסו לפנות יותר זמן עבור הילד בשבוע הראשון ללימודים, אחרי שהתרגל לחופש בהם בילה איתכם רבות, חשוב להרגיל אותו לאט לימים הארוכים אשר יבלה בלעדיכם.

2.      בדקו עם הילד מיהם הילדים שהתחבר איתם בכיתה או בגן והקפידו להפגיש ביניהם אחר הצהריים.

3.      בימים הראשונים לוו את הילד לבית הספר וודאו כי הוא מכיר את הדרך כראוי. תוכלו בדרך זו לחסוך ממנו חששות ופחדים מיותרים.

4.      לאחר שקיבל ילדכם מערכת שעות, תלו אותה במקום מרכזי במטבח או בחדר שלו, עברו עליה גם בעצמכם, כדי לסייע לו לארגן את הילקוט בכל יום.

5.      סדרו עם הילד את הילקוט בימים הראשונים, ודאו שיש תאים לאוכל, לספרים, זכרו כי בבית הספר עליו להסתדר לבד והקפדה על הסדר בתחילת השנה תקל על שמירה עליו בהמשך השנה.

6.      דברו עם הילד כל הצדדים החיוביים בבית הספר או בגן. המלצה זו כנראה שלא תנחל הצלחה עם המתבגרים, אבל עם הקטנים תמיד אפשר לדבר על המקצועות האהובים עליהם, על המורות שחיבבו, לשאול אותם למה הם מקווים בשנת הלימודים הקרובה.

 סיום החופש הגדול מפגיש אותנו בכל שנה מחדש עם קשיים ואתגרים חדשים. הדרך היחידה לצלוח אותם היא לנסות להעריך את החוויות החדשות, את החברויות החדשות של הילדים, את למידתם דברים חדשים, ולזכור שגם מהאתגרים הם ילמדו, ייתכן ואלו השיעורים החשובים ביותר.

 

 

כתבות נוספות בנושא

הולכים לגן בכיף וגם שומרים על הבריאות

הולכים לגן בכיף וגם שומרים על הבריאות

אחד מהצעדים הראשונים בדרכו של הפעוט לעצמאות, הוא הכניסה לגן הילדים. האתגר לקטנטנים לא מתבטא רק במישור הנפשי אלא משפיע גם על המערכת החיסונית שצריכה ...

טיפול במזון בקיץ: המדריך למשתמש

טיפול במזון בקיץ: המדריך למשתמש

הרעלת מזון עלולה לגרום לחוסר נעימות אצל מבוגרים ולסכנה של ממש כשמדובר בשלשול אצל תינוקות. כיצד ניתן למנוע הרעלת מזון בקיץ, איך אורזים מזון ליציאה מחוץ ...

לזהות כאבים מרגע הלידה ולאורך הגדילה

לזהות כאבים מרגע הלידה ולאורך הגדילה

ברית מילה, שיניים שבוקעות, חיסונים, וירוסים טורדניים, כאבי גדילה ומה לא. כבר מלידתם תינוקות מתמודדים עם כאבים ומיחושים ממגוון סיבות שונות. לנו ההורים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד