צור קשר

צור קשר

checked

חום אצל תינוקות וילדים

  • עליית חום אינה בעיה ואינה מסוכנת. החום הוא רק הדרך של הגוף להגיב למחלה, בדרך כלל למחלה ויראלית, הנגרמת מווירוס, או מחלה חיידקית שמתמקדת באזור אחד בגוף.
  • כשהחום עולה מעל לטמפרטורה של 38 מעלות אצל תינוק מתחת לגיל 3 חודשים, מומלץ לפנות לרופא מיד. אם הילד גדול יותר חשוב לעקוב אחרי מצבו ולפנות לרופא במידת הצורך.
  • חום ניתן להוריד גם מבלי ללכת לרופא – קיימות בשוק מספר תרופות ללא מרשם להורדת חום, רובן מגיעות בצורת נר להחדרה לפי הטבעת או בצורת סירופ הניתן דרך הפה.
  • ניתן לשלב בין תרופות המבוססות פראצטמול ואיבופרופן, שילוב זה נמצא בטוח לשימוש בילדים ויעיל במיוחד.
המדחום מראה שהילד סובל מחום גבוה ואתם מתלבטים איזו תרופה להורדת חום כדאי להעניק לו? לפני שאתם פונים לרופא או רוכשים מבחר תרופות כדאי שתדעו מהן המלצות הרופאים – איך מורידים את החום ביעילות ושומרים על בריאות הילד?
אם התינוק שלכם סובל מחום מעל 38 מעלות אתם
בוודאי מתלבטים מהי הדרך הטובה ביותר לטפל בו – האם להמתין לחום גבוה יותר או להעניק לו מיד טיפול תרופתי? ואיזה טיפול תרופתי הוא המומלץ ביותר? כל התשובות לפניכם.


חום גבוה הוא לא תמיד סיבה לדאגה

מרבית הרופאים מסכימים שאם לילד שלכם יש חום 38.5 מעלות ומעלה, אז הוא סובל מעליית חום. חשוב שתדעו – עליית החום עצמה אינה הבעיה ואינה מסוכנת. החום הוא רק הדרך של הגוף להגיב למחלה, בדרך כלל למחלה ויראלית, הנגרמת מוירוס, או מחלה חיידקית שמתמקדת באזור אחד בגוף. אם יש לכם תינוק עד גיל שלושה חודשים מומלץ לפנות לרופא מיד כשהחום עולה מעל לטמפרטורה של 38 מעלות. אם הילד שלכם גדול יותר חשוב לעקוב אחרי מצבו - אם הוא אינו ערני, סובל מפרכוסי חום, ממעט לאכול והתנהגותו משתנה בדרכים נוספות – מומלץ לפנות לרופא.

טיפול תרופתי בחום גבוה

תוכלו להוריד חום אצל תינוקות גם מבלי ללכת לרופא – קיימות בשוק מספר תרופות ללא מרשם להורדת חום, רובן מגיעות בצורת נר להחדרה לפי הטבעת או בצורת סירופ הניתן דרך הפה.

 

מהו שימוש יעיל בתרופות להורדת חום?


לרוב, כשנוטלים תרופה יש להקפיד על מרווחי הזמן שמצויינים בהוראות השימוש, כשש עד שמונה שעות. רופאי ילדים נוהגים להמליץ במקרים של חום גבוה אצל תינוקות ליטול לסירוגין תרופות שהחומר הפעיל בהן שונה, כך שניתן לתת אותן לתינוק במרווחים של כארבע שעות.
החומר הפעיל הנפוץ ביותר להורדת חום ושיכוך כאבים אצל תינוקות הוא פרצטמול. מרבית הרופאים ממליצים על פרצטמול מאחר והוא עדין יותר לקיבה והניסיון הרפואי איתו רב (למעלה מ-40 שנה).

תוכלו למצוא בבתי המרקחת משככי חום ללא מרשם רופא מסוג שונה, המבוססים על איבופרופן – שהשימוש בו בקרב ילדים הוא חדש יותר, אך נחשב ליעיל גם כן.
במחקרים שנערכו בשנים האחרונות התגלה שהשילוב בין תרופה להורדת חום המבוססת על פרצטמול, לתרופה להורדת חום המבוססת על איבופרופן, יעיל יותר מהשימוש בסוג תרופה אחד בלבד.

במחקר שנערך בבריטניה העניקו לילדים תרופה מבוססת פרצטמול מידי ארבע עד שש שעות, ותרופה מבוססת איבופרופן מידי שש עד שמונה שעות – שילוב זה נחשב לבטוח ויעיל במיוחד. אם לילד שלכם יש חום גבוה – אין צורך להיכנס לפאניקה, תוכלו לתת לו משכך כאבים  מבוסס פרצטמול בשילוב עם משכך חום מבוסס איבופרופן ולהוריד לו את החום ביעילות. יש להתייעץ עם רופא הילדים לפני תחילת הטיפול הבין תרופתי.

כתבות נוספות בנושא

הורדת חום בילדים - הנחיות חדשות

הורדת חום בילדים - הנחיות חדשות

מהו חום, מדוע הוא עולה ומתי יש להוריד אותו? לאחרונה הוציאה ההסתדרות הרפואית בישראל הנחיות חדשות להורדת חום בילדים, פעוטות ותינוקות. לפניכם סיכום ...

לתינוק יש חום? זה לא בגלל צמיחת שיניים

לתינוק יש חום? זה לא בגלל צמיחת שיניים

בעקבות מיתוסים רבים שנולדו סביב בקיעת השיניים, ביניהם הקשר בין בקיעת שיניים וחום אצל תינוקות, שלשולים, נזלת ועוד, נערכו מגוון מחקרים רפואיים בנושא. ...

הורדת חום לתינוקות - ממה להיזהר?

הורדת חום לתינוקות - ממה להיזהר?

זה מתחיל בקיטורים קלים, ממשיך בבכי, עייפות ולעיתים גם בחוסר תיאבון ולאחר רפרוף שפתיים קל במצח, אתם מגלים שלתינוק שלכם יש חום. ריכזנו עבורכם את כל ...

מה גורם לחום מתחת לגיל חצי שנה?

מה גורם לחום מתחת לגיל חצי שנה?

התינוק שלכם מתחת לגיל חצי שנה ויש לו חום? יכול להיות שמדובר בווירוס, חיידק, חיסונים ועוד. קראו כאן על הגורמים הנפוצים ואת ההמלצות הרפואיות העדכניות ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד