צור קשר

צור קשר

checked

מה גורם לחום מתחת לגיל חצי שנה?

 • חום הוא תגובה טבעית של הגוף לנוכחות וירוסים, חיידקים, בעת בקיעת שיניים, לאחר ברית מילה או לאחר חיסון, ואליו יכולים להתלוות תסמינים נוספים בהתאם.
 • מערכת החיסון אצל תינוקות רכים פגיעה וחלשה ולכן התפשטות הזיהומים יכולים להיעשות במהירות, כאשר החום הוא התסמין היחיד.
 • בכל מקרה של חום מתחת לגיל שלושה חודשים, או במידה והחום לא עובר תוך 48 שעות בגיל מאוחר יותר יש לפנות לרופא באופן מיידי.
 • מעל חום של 38.5 מעלות ניתן לתת תרופה על בסיס פרצטמול בלבד עד גיל חצי שנה, ותרופות על בסיס איבופרופן מגיל 3 חודשים עם מרשם רופא ומגיל חצי שנה ללא מרשם.

 

התינוק שלכם מתחת לגיל חצי שנה ויש לו חום נמוך או חום גבוה? יכול להיות שמדובר בווירוס, חיידק, חיסונים ועוד. קראו כאן על הגורמים הנפוצים ואת ההמלצות הרפואיות העדכניות לטיפול בחום, שכן לא כל התרופות להורדת חום מתאימות לגילאים אלו


חום אצל תינוקות מתחת לגיל חצי שנה הוא לא נדיר, אך מצריך התייחסות מיוחדת. חשוב לדעת, שבכל מקרה של חום אצל תינוקות מתחת לגיל שלושה חודשים יש לפנות באופן מיידי לרופא הילדים. לאחר גיל שלושה חודשים אפשר להתחיל עם טיפול בייתי, ואם החום לא עובר בתוך 48 שעות אז לפנות לרופא. חום הינו תגובה טבעית של הגוף לנוכחות של זיהומים שונים, בהם:

 

 • וירוסים

  :
  וירוסים הינם טפילים שחודרים לגוף בעיקר דרך מערכת הנשימה או הרוק.
  איך מזהים? הדבקות בווירוס בדרך כלל מלווה גם בתסמינים נוספים, כמו: נזלת, שיעול, ליחה, כאבי אוזניים, שלשולים וכדומה.
  איך מטפלים? וירוס לרוב חולף מעצמו בתוך כשלושה ימים, ואינו מצריך טיפול אנטיביוטי.

 • חיידקים:

  חיידקים הינם מיקרואורגניזמים שבשונה מווירוסים, יש להם מערכת רבייה משל עצמם והם יכול להתפשט במהירות גבוהה יותר.
  איך מזהים? במקרה של הידבקות בחיידק יכולים להיות תסמינים נוספים, כמו פריחה, כאבים שונים וכדומה. וכן, החום לרוב יהיה גבוה יותר וימשך זמן רב יותר. זיהוי ודאי של הידבקות בחיידק נעשה באמצעות בדיקות דם, צואה או שתן. 
  איך מטפלים? טיפול בחיידקים, בעיקר בקרב תינוקות, נעשה באמצעות אנטיביוטיקה.
 • בקיעת שיניים

  :
  מחקרים מדעיים לא מצאו קשר ישיר בין בקיעת שיניים לבין חום נמוך אצל תינוקות או חום בכלל. יחד עם זאת, לעיתים בעת בקיעת מתפתחת בחיך דלקת מקומית קלה שעשויה לגרום לחום נמוך אצל תינוקות. חום בעקבות הדלקת לרוב עובר בתוך 24 שעות ואינו גבוה יותר מ-38.5 מעלות. בנוסף, בעת בקיעת שיניים המערכת החיסונית חלשה יותר והגוף חשוף יותר להידבקות בווירוס או בחיידק.
  איך מזהים? בדרך כלל לקראת בקיעת השן החניכיים אדומות ונפוחות, וכן התינוק עשוי להביע אי נוחות, ירידה בתיאבון וריור מוגבר.
  איך מטפלים? ניתן לתת לתינוק ללעוס נשכנים קרים, ובמקרה של חום להקל עליו בעזרת תרופה להורדת חום.
 • ברית מילה:


  בימים הראשונים לאחר ברית המילה, יכול להופיע חום נמוך.
  איך מזהים? חום לאחר ברית הינו לרוב נמוך מ-38 מעלות.
  איך מטפלים? במקרה זה, כמו בכל מקרה של חום מתחת לגיל שלושה חודשים, יש לפנות באופן מיידי לרופא הילדים או לרופא שביצע את הברית.
 • חיסונים

  :

  כ-10% מהתינוקות מעלים חום לאחר חיסונים. החום עשוי להופיע בשילוב תופעות נוספות, כמו פריחה, אדמומיות במקום החיסון, אי שקט, ירידה בתיאבון וישנוניות.
  איך מזהים? עליית חום לאחר חיסון לרוב אינה נמשכת למעלה מיומיים, והחום אינו עולה על 39.5 מעלות.
  איך מטפלים? ישנם שיטות רבות לטיפול הורדת חום לתינוק וניתן גם לסייע לתינוק באמצעות תרופה להורדת חום. אם מדובר בתינוק מתחת לגיל שלושה חודשים, יש לפנות לרופא הילדים.

מדוע חום נמוך אצל תינוקות רכים עשוי להתריע על סכנה?


מערכת החיסון אצל תינוקות רכים הינה חלשה ופגיעה, ולכן זיהומים יכולים להתפשט במהירות גבוהה מאוד. כמו כן, חום אצל תינוקות המופיע מתחת לגיל שלושה חודשים, עשוי להתריע על מחלה זיהומית קשה גם ללא תסמינים נוספים. מחלה אחת לדוגמה היא דלקת קרום המוח, שבגילאים אלו מגיעה ללא כל תסמין נוסף מלבד חום גבוה. לכן, כל מקרה של חום מחייב הגעה לרופא הילדים.

 

כיצד מתמודדים עם חום לתינוקות מתחת לגיל חצי שנה?


לפי המלצות רופאי הילדים, בחום מעל 38.5 מעלות יש להקל על התינוק בעזרת תרופות להורדת חום. מתחת לגיל חצי שנה יש להשתמש רק בתרופות על בסיס פרצטמול.
פרצטמול הינו חומר המאושר לשימוש מגיל לידה, שכן הוא נספג במעי הדק ולכן אינו גורם לתופעות לוואי בקיבה. תרופות המבוססות על החומר איבופרופן, מאושרות לשימוש מגיל שלושה חודשים במרשם רופא בלבד וללא מרשם מגיל חצי שנה ומעלה, שכן הן מתפרקות בקיבה ועשויות לפגוע בחומציות הטבעית של מערכת העיכול.
כדי לזהות את החומר שעליו מבוססת תרופה שברשותכם, עיינו בעלון לצרכן.

 

 

כתבות נוספות בנושא

הורדת חום בילדים - הנחיות חדשות

הורדת חום בילדים - הנחיות חדשות

מהו חום, מדוע הוא עולה ומתי יש להוריד אותו? לאחרונה הוציאה ההסתדרות הרפואית בישראל הנחיות חדשות להורדת חום בילדים, פעוטות ותינוקות. לפניכם סיכום ...

חום אצל תינוקות וילדים

חום אצל תינוקות וילדים

המדחום מראה שהילד סובל מחום גבוה ואתם מתלבטים איזו תרופה להורדת חום כדאי להעניק לו? לפני שאתם פונים לרופא או רוכשים מבחר תרופות כדאי שתדעו מהן המלצות ...

מהו חום גבוה אצל תינוקות? ומתי ונחשב למסוכן?

מהו חום גבוה אצל תינוקות? ומתי ונחשב למסוכן?

חום אצל ילדים ותינוקות הוא תגובה טבעית למלחמה בזיהומים. חשוב לעקוב אחרי החום ולהתמודד עמו באופן מדוד ורגוע, אך בו בזמן לא להקל ראש כיוון שבמקרים ...

מה קורה לגוף של התינוקות כשיש להם חום?

מה קורה לגוף של התינוקות כשיש להם חום?

התינוק מרגיש חם, רואים מעט אודם בלחיים, ההתנהגות שלו משתנה והוא מתנהג לא כהרגלו – כל הסימנים מעידים על חום. אתם מודדים בשיטה המועדפת עליכם (בפי הטבעת, ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד