צור קשר

צור קשר

checked

התינוק בוכה? כך תזהו אם אלו כאבים של בקיעת שיניים

  • כשליש מהתינוקות חווים מגוון רחב של תסמינים המופיעים מספר ימים לקראת בקיעתה של שן חדשה.
  • מבין התופעות המעידות על שן חדשה: ריור מוגבר, חניכיים נפוחות ואדומות, ירידה בתיאבון וקשיים בהירדמות.
  • מאפיינים התנהגותיים נוספים המעידים על בקיעת שיניים: לעיסת ידיים או חפצים ומשיכה באוזניים.
  • תופעות שאינן נמצאו קשורות לבקיעת שיניים: חום גבוה, שלשול, צינון והקאה.

 

אם לקראת גיל חצי שנה התינוק המתוק שלכם הופך עצבני ולא רגוע, אם הוא בוכה הרבה יותר, מקטר שלא כהרגלו, נצמד אליכם רוב הזמן ומנסה לנשוך כל דבר, מגיע לכם מזל טוב, כנראה שצומחות לו שיניים 

השיניים מתחילות להתפתח בשלבים הראשונים של חיי העובר, אך הן בוקעות מתוך החניכים בין גיל 3 חודשים לחצי שנה, בסמוך למעבר מתזונה נוזלית למזונות מוצקים יותר. אצל רוב התינוקות יבקעו תחילה השיניים הקדמיות בלסת התחתונה, ואחריהן יגיחו השיניים הקדמיות בלסת העליונה. מכאן והלאה הקצב משתנה מילד לילד, אבל, בדרך כלל, עד גיל 3 תושלם צמיחתן של 20 שיני החלב. 

איך יודעים שזה בגלל השיניים?

כל תינוק הוא עולם ומלואו וכל אחד מגיב אחרת לתהליך בקיעת השיניים. אבל ניתן להצביע על כמה תופעות נפוצות האופייניות לרוב התינוקות:  

חום אצל תינוקות – בקיעת השיניים הראשונות יכולה להיות מלווה בתופעה של חום ועצבנות. אין להקל ראש בתופעה זו, וכל מקרה של חום אצל תינוקות מחייב התייעצות עם רופא המשפחה בשל החשש מזיהומים והיחלשות המערכת החיסונית.

רוק ופריחה סביב הפה – קצת לפני שמתחילה לבקוע שן מתגברת הפרשת הרוק והדבר גורם לתופעות לוואי נוספות כמו  פריחה סביב הפה ופצעונים קטנים על השפתיים והסנטר.

שלשול ושינוי בצבע הצואה – רופאים לא תמיד מסכימים על כך שיש קשר בין שלשול ובקיעת שיניים, אבל תינוקות רבים סובלים משלשולים ושינויים בצבע, בריח ובמרקם הצואה. לפעמים גם תופיע פריחה באזור החיתול.

נשיכות וניסיון להכניס כל דבר לפה – אחת התופעות הנפוצות והמזוהות ביותר עם בקיעת שיניים היא רצונו של התינוק להכניס לפה כל דבר שהוא מצליח להניח עליו את ידו. זה יכול להיות האגרוף שלו, אחד הצעצועים או הפטמה של הבקבוק, העקר לחכך את החניכיים בניסיון להקל על הכאב.

שינה לא רגועה – שיניים צומחות 24 שעות ביממה ולכן, בשלב צמיחת השיניים, גם התינוק השלו והרגוע ביותר עשוי  להתעורר בבכי בלילות. כדי להקל על הכאב ניתן לשקול שימוש במשכך כאבים על בסיס פראצטמול.

כמה זמן זה יימשך?

מרגע שבוקעת השן הראשונה ועד שתושלם צמיחתן של 20 שיני החלב יחלפו כשנתיים וחצי. מדובר בתהליך ארוך ולא תמיד אחיד. לפעמים תבקע שן אחת בודדה, לפעמים 4 שיניים ביחד, אצל חלק מהתינוקות זה יהיה תהליך רציף ואצל אחרים הוא יעשה בקפיצות של כל 3-4 חודשים. חשוב לצחצח את השיניים כבר מהשן הראשונה בעזרת משחת שיניים המיועדת לקטנטנים כגון טפטפים פרסטי.

ואם השיניים גדלות עקום?

השיניים הראשונות גדלות, בדרך כלל, קצת עקום ועם רווחים גדולים ביניהם. אבל אין מה למהר ולרוץ עם התינוק לרופא שיניים או אורתודנט, לרוב הן מתיישרות מעצמן והרווחים נסגרים כששיני החלב מתחלפות בשיניים קבועות.
בכל מקרה מומלץ לגשת עם התינוק רופא שיניים עד חצי שנה מבקיעת השן הראשונה ללא קשר לצורתה.

איך יודעים שזה באמת בגלל השיניים?

בשלב צמיחת השיניים נוטים הורים רבים לשייך אליה כל תופעה ושינוי בהתנהגותו של התינוק, החל מנזלת דרך התקפי שיעול או עלייה בחום הגוף. בחלק מהפעמים זה גם נכון, מכיוון שבתקופה זו נחלשת המערכת החיסונית והתינוק חשוף יותר למחלות. גם הצורך להכניס כל דבר לפה בתקופה זו מגביר את חשיפתו של התינוק לווירוסים ומחלות. אם התופעה לא חולפת לאחר 24 שעות, חשוב לפנות להתייעצות עם רופא.

כתבות נוספות בנושא

תינוק סובל מכאב שיניים

איך מזהים כאב שיניים אצל תינוקות? (בקיעת שיניים)

התינוק מרייר, מכניס ידיים לתוך הפה, חסר תיאבון ומתקשה להירדם? יכול להיות שמדובר בכאבי בקיעת שיניים. קראו כאן על כל הסימנים לבקיעת שיניים, וגם על ...

תופעות בקיעת שיניים - מתי יש ללכת לרופא?

תופעות בקיעת שיניים - מתי יש ללכת לרופא?

לתינוק יש חום? הוא מצוברח וחסר תיאבון? הוא סובל מתפרחת חיתולים ומחוסר שינה? יכול להיות שכל אלה קשורים לבקיעת שיניים, ויכול להיות שלא. לפניכם המדריך ...

בקיעת שיניים אצל תינוקות

בקיעת שיניים אצל תינוקות

לחיוך הראשון, לצעדים הראשונים ולכל הרגעים הנפלאים עם התינוק הצעיר מתלווה גם בקיעת השיניים הראשונות, שאינה נעימה במיוחד לתינוק. תינוקות רבים בוכים, ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד