צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הולכים לגן בכיף וגם שומרים על הבריאות

  • בקשו מהגננת להנחות את הילדים להימנע מליקוק של צעצועים ולהקפיד על ניקיון צעצועים באופן קבוע.
  • דאגו לכך שתהיה תחלופה של אוויר בעזרת פתיחת חלונות, אוורור החדרים וניקוי מסנני המיזוג באופן קבוע
  • וודאו שהצוות שוטף ידיים לאחר כל החלפת חיתול, וכן שהם מקפידים על שטיפת ידיים לילדים לפני ארוחת הצהריים.
  • אם הילד חלה, השאירו אותו בבית כדי למנוע את הפצת המחלה והאטת משך ההחלמה, דאגו לתזונה בריאה, לשתייה ולמנוחה.

אחד מהצעדים הראשונים בדרכו של הפעוט לעצמאות, הוא הכניסה לגן הילדים. האתגר לקטנטנים לא מתבטא רק במישור הנפשי אלא משפיע גם על המערכת החיסונית שצריכה להתמודד עם וירוסים ומזהמים שונים. איך נקלטים בגן ושומרים על הבריאות? כל המידע לפניכם

הקטנטנים שלכם נכנסים לגן בפעם הראשונה? אתם בוודאי מתרגשים מאוד. בין אם זו הפעם הראשונה שהם ילכו לגן או שהם חוזרים לגן אחרי חופשת הקיץ, הם עומדים להיחשף לשלל חוויות חדשות ומרגשות וגם להתמודד עם אתגרים רגשיים, התפתחותיים ובריאותיים. לפניכם טיפים להקלה על הכניסה לגן מבחינה רגשית וגם טיפים לשמירה על הבריאות של הקטנטנים שלכם.

פעם ראשונה בגן? טיפים לקליטה מוצלחת

  • שתפו את הילד במה שעומד לקרות: מומלץ להכין את הילד כשבועיים לפני הכניסה לגן החדש, על ידי סיפורים שקשורים לגן, תיאורים של שגרת היום בגן, חוויות חדשות שיהיו לו וכדומה. 
  • בקרו בגן עם הילד: ערכו סיור מקדים בגן ביחד עם הילד, כך שיוכל להכיר את הסביבה ולראות את המרחש שם. עדיף לקיים את הסיור בזמן שהגן פעיל, כדי שהמצב יהיה דומה כמה שיותר ליום הראשון בגן.
  • שהו עם הילד בגן בימים הראשונים: נוכחותכם חשובה מאוד ומסייעת לילד להיפתח ולהכיר את הצוות המטפל והילדים אחרים. כשהוא יתמודד עם הפרידה כבר תהיה סביבו רשת תמיכה מוכרת שתפחית את החרדה שלו. במהלך השהות המשותפת בגן תפקדו כצופים בלבד ואם יש לילדכם בקשות מסוימות, הפנו אותו לגננת.
  • היפרדו מהילד בצורה מסודרת: חשוב מאוד שילדכם ידע כשאתם הולכים, ואף ניתן להגיד לו שתבואו לאסוף אותו מאוחר יותר. אם תתחמקו מהגן בלי להיפרד זה עלול לגרום לילדכם לחוש חוסר ביטחון.
  • סימכו על עצמכם: תנו אמון במסגרת שבחרתם לילדכם, ותחושה זו תחלחל גם אליו. היפרדו ממנו בשמחה ואל תתנצלו או תחושו אשמים. פרידה זה תהליך טבעי ובריא.
  • אל תמתחו את הפרידה: היו ענייניים והיפרדו מהר ובביטחון, אך שמרו על אמפתיה אם ילדכם בוכה. תנו לו את התחושה כי החשש שלו הוא לגיטימי ומובן. אם הוא התחיל לבכות לאחר שנפרדתם ממנו, המשיכו ללכת וצאו מהגן. חכו בחוץ חצי שעה ואז חיזרו. זה יעזור לו להבין שהפרידה היא זמנית.

מה אפשר לבקש מהגננת?

מגוון הפעילות שהילד עובר בגן מעלות את הסיכוי לחשיפה לגורמי מחלה. הנתונים מראים שילדים שהולכים לגן חולים יותר מבני גילם שלא הולכים לגן, אולם לא מומלץ לעכב את הכניסה לגן כדי להימנע ממחלות. ילד שנחשף למחלות מחזק את המערכת החיסונית שלו, וכן הגן מהווה סביבה חיונית להתפתחות מיומנויות חברתיות, רגשיות ושכליות.

יחד עם זאת, בעזרת ההיכרות עם אופי הפעילות בגן ניתן לבקש מהצוות המטפל להקפיד על היגיינה ומניעת מחלות. לפניכם הסיכונים הנפוצים:

משחק משותף
מרכיב חשוב בפעילות בגן הוא משחק משותף. הילד לומד לחלוק ולשחק עם אחרים ומתמודד עם התנגשות בין רצונו שלו לרצון של מישהו אחר. הצד השני של המטבע הוא מעבר של וירוסים ומזהמים מילד אחד לשני, שכן ילדים נוטים להכניס משחקים לפה.
בקשו מהגננת: להנחות את הילדים להימנע מליקוק של צעצועים ולהקפיד על ניקיון צעצועים באופן קבוע.

שהיה בחדרים סגורים
פעילויות רבות בגן מתרחשות בחדר סגור. במצב הזה הווירוסים שנמצאים באוויר לא מתפזרים ולא מתנדפים, והסיכוי להדבקות עולה. גם מערכת מיזוג שלא נוקתה עלולה לגרום למחלות שונות בשל הצטברות של אבק.
בקשו מהגננת: לדאוג לתחלופה של אוויר בעזרת פתיחת חלונות, אוורור החדרים וניקוי מסנני המיזוג באופן קבוע.

החלפת חיתולים למספר רב של ילדים
העומס בגן עלול להשכיח מהסייעות והגננות את הצורך לשטוף ידיים לאחר החלפה של חיתול, ומספיק שילד אחד יסבול מווירוס בבטן בכדי להדביק את שאר הילדים.
בקשו מהגננת: לוודא שהצוות שוטף ידיים לאחר כל החלפת חיתול ולהקפיד על שטיפת ידיים לילדים לפני ארוחת הצהרים.

הילד חלה לאחר הכניסה לגן. מה עושים?

אם הילד כבר נדבק בווירוס, השאירו אותו בבית. שליחתו לגן למרות המחלה רק תגרום להפצה של המחלה לעוד ילדים וגם תאט את משך ההחלמה. רוב המחלות הנפוצות בגני הילדים הינן מחלות ויראליות, הנישאות על ידי וירוסים, ואנטיביוטיקה אינה יעילה במקרים אלו. לכן, אם עלה לילדכם החום דאגו לו למנוחה מספקת, שתייה מרובה ומזון בריא והקלו על תסמיני החום והכאבים באמצעות תרופות המבוססות על פראצטמול המאושרות להורדת חום ושיכוך כאבים אצל תינוקות ופעוטות מגיל לידה.

והכי חשוב: שתהיה לכם שנת לימודים ראשונה פוריה ומוצלחת!

כתבות נוספות בנושא

"הכינותי מראש": כך תציידו את ארון התרופות של התינוק

"הכינותי מראש": כך תציידו את ארון התרופות של התינוק

תרופות להורדת חום, מכשיר אדים להקלה על צינון ותכשירים לטיפול בעור – כל מה שכדאי שיהיה בארון התרופות שלכם

לזהות כאבים מרגע הלידה ולאורך הגדילה

לזהות כאבים מרגע הלידה ולאורך הגדילה

ברית מילה, שיניים שבוקעות, חיסונים, וירוסים טורדניים, כאבי גדילה ומה לא. כבר מלידתם תינוקות מתמודדים עם כאבים ומיחושים ממגוון סיבות שונות. לנו ההורים ...

החזרה לבית הספר ולגנים: הקשיים ונקודות האור

החזרה לבית הספר ולגנים: הקשיים ונקודות האור

החופש הגדול הסתיים. אין הורה שלא יצהיר שזו הקלה גדולה, הילדים חוזרים למסגרות, כבר לא צריך להפעיל אותם כל יום, לא צריך לקחת ימי חופש מהעבודה. אך מה ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד