צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
  גזים אצל תינוקות
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  טיפ טיפה מידע בנושא גזים אצל תינוקות (קוליק)

  גזים אצל תינוקות – איך מזהים וכיצד מטפלים?

  בחודשים הראשונים שלאחר הלידה, אחת הבעיות הנפוצות ביותר שאיתן מתמודדים הורים לפעוטות - והעוללים הקטנים בעצמם, כמובן - היא הופעת גזים אצל תינוקות, או קוליק בעגה המקצועית. מדובר בתופעה מוכרת וידועה שפוקדת, לפי הערכות שונות, 35% מהתינוקות, ונחשבת מטרידה, מציקה ומכאיבה מאוד. השאלה הנשאלת היא כיצד מזהים זאת, ואיך מטפלים בעניין בצורה נכונה?
   

  איך נדע שהתינוק סובל מתופעת גזים אצל תינוקות?   בחודשים הראשונים לחייו, מתקשר התינוק בעיקר באמצעות בכי. כאשר הוא רעב, כאשר הוא עייף וגם כאשר כואב לו - הוא בוכה. לכן לא פשוט לעיתים להבין שהסיבה לבכי היא הצטברות גזים בבטנו. אם התינוק בוכה יותר משלוש שעות ביום, יותר משלושה ימים בשבוע ולאורך שלושה שבועות לפחות - ואם אין כל בעיה רפואית אחרת שהתגלתה בזמן זה – הסיבה לבכי היא ככל הנראה גזים.  

  כדי להיות בטוחים עוד יותר ב'אבחנה', יש לשים לב להתנהגותו של התינוק: אם הוא מקפל את ברכיו לעבר הבטן בזמן הבכי, אם נראה שהוא מאגרף את ידיו, פעמים רבות התינוק יתפתל ויתכווץ בגופו ויראה אי שקט בפניו,  אם אתם שמים לב שהכאב, והבכי בעקבותיו, מתעצמים לעת ערב ובשעות הלילה - ההערכה שמדובר בגזים תתחזק, שכן אלו תסמינים אופייניים לבעיה זו.
  תופעת הגזים לתינוק אינה מוגדרת בספרות המקצועית כמחלה ואין מדובר במצב מסוכן לפעוט, ברוב במקרים התסמינים יחלפו עד גיל ארבעה חודשים.

   

  גזים לתינוק - למה זה קורה?


  רבים חושבים שיש קשר בין גזים אצל תינוקות והנקה. רבים סוברים כי תינוקות שאינם יונקים אלא מוזנים בתחליפי חלב סובלים יותר מהתופעה בשל רכיבי הפורמולה או אופי השימוש בבקבוקים אך אין זה הוכח מחקרית, תינוקות יונקים רבים סובלים מגזים.
   
  הסיבה לגזים אצל תינוקות היא ככל הנראה כי תינוקות אינם מגיעים לעולם עם מערכת עיכול מושלמת ותהליך העיכול זר להם. כאשר התינוק נמצא בבטן אימו הוא מוזן דרך חבל הטבור, בעודו יוצא אל אוויר העולם הוא מתמודד עם דברים הזרים לו ולמערכת העיכול דבר זה יוצר רגישות בבטן.
   

  איך ניתן להקל על גזים אצל תינוקות?

  לתינוק שלכם מגיע, כמובן, הטוב ביותר. ישנן כמה שיטות להקלה על תופעת גזים לתינוק, כאלו שיקלו על סבלו ויאפשרו לו ולכם ימים ולילות שקטים יותר:
  • החזקת הפעוט בתנוחת ה'נמר על העץ': החזיקו את התינוק כשבטנו מונחת על האמה שלכם (החלק שבין המרפק למפרק היד). בדרך זו אתם מפעילים לחץ על הבטן, מה שעשוי להקל על הכאב
  • החזקת הפעוט בתנועה: השילוב בין תנועה למגע מסייע מאוד לתינוק כמעט בכל עניין, וגם בהתמודדות עם כאבי הבטן החזקים. תנועותיכם (הליכה, נדנוד קל, קפיצות קטנות במוקם) מניעות את מערכת העיכול וכך מעודדות את שחרור הגזים
  • עיסוי: כמו תנוחת ה'נמר על העץ', גם עיסוי זהיר בבטן התינוק ולחיצת הברכיים בעדינות כלפי הבטן, מפעילים לחץ על מערכת העיכול, משחררים את הגזים ומקלים על הכאבים
  • מקלחת חמימה: החום מרגיע את התינוק, מספק לו ביטחון ותחושה נעימה ויכול גם לסייע בשחרור הגזים. 
  ומה לגבי התנהגותכם הכללית כהורים? גזים אצל תינוקות היא תקופה לא פשוטה כלל של התפתחות תינוקות. חשוב מאוד שתהיו רגועים וסבלניים, ושתעטפו את התינוק באהבה. תחושת הרוגע, היציבות והשקט תתרום לרגיעתו ולביטחונו, מה שיכול לסייע לו מאוד בהתמודדות עם הכאבים.
   

  תכשירים לטיפול בתופעת גזים לתינוקות

   
  לצד שלל הפעולות שאתם יכולים לבצע, כהורים, תוכלו למצוא 'על המדף' תכשירים ותרופות לטיפול בתופעת גזים אצל תינוקות. ישנם תכשירים טבעיים, תכשירים פרוביוטיים (המאושרים לשימוש רק מגיל חצי שנה), תוספי תזונה ותרופות שנחשבים מועילים לטיפול בתופעה.
   
  בהקשר זה חשוב לעמוד על ההבדל בין תוספי התזונה לבין התרופות – בעוד הראשונים אינם נמצאים תחת פיקוח צמוד בישראל ולא הוכחו קלינית, התרופות עברו בדיקות ומחקרים קליניים שונים המאשרים את יעילותן. מומלץ לקחת זאת בחשבון בעת הרכישה.
   
  חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות להימנע משימוש במוצרים המכילים סוכר ואלכוהול בגילאים הקטנים.

  לקריאה נוספת: שימוש בתוספי תזונה, משקאות וחליטות לתינוקות באתר משרד הבריאות.
   

  לא לשכוח: חום, אהבה וסבלנות

   
  גזים אצל תינוקות הם תופעה שכיחה, כאמור, שאינה גורמת נזק ממשי לתינוק שלכם, וזאת למרות הכאבים העזים שמהם הוא סובל בעקבותיה. לכן חשוב שתזכרו: מדובר במצב זמני, שיחלוף בשלב כזה או אחר (לרוב עד גיל ארבעה חודשים לכל היותר). עליכם להיות סבלניים, להעניק לעולל הרבה חום ואהבה, וליישם את סדרת העצות שהבאנו כאן, כדי שהתקופה הזו תחלוף במהרה, ובמינימום כאב.
   

  כתבות נוספות בנושא:

  תכשירים נגד גזים אצל תינוקות: טבעי זה טוב?
  30% מהתינוקות עד גיל שלושה חודשים סובלים מגזים או בשמם המקצועי קוליק. מגוון התכשירים המיועדים להקלה על גזים הוא רחב, לכן לפני שאתם בוחרים במה להשתמש כדאי שתכירו את ההבדלים בין התכשירים השונים
  למה תינוקות פולטים?
  יותר ממחצית מהתינוקות פולטים בחודשים הראשונים לחייהם, ואצל מרביתם מדובר בתופעה פיזיולוגית נורמלית. לפניכם מידע על סיבוכים אפשריים וטיפים להפחתת כמות הפליטות
  לא להגזים עם הגזים
  למרות שתינוקות רבים סובלים בחודשים הראשונים לחייהם מגזים, לרפואה המודרנית עדיין אין פתרון מוכח לבעיה. מלבד עצות סבתא אפשר רק להמליץ על טיפול תרופתי להקלה על הכאבים והסבל
  גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?
  אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות בקרב תינוקות היא תופעת הגזים (קוליק). אם התינוק שלכם חסר מנוחה למשך פרקי זמן קבועים, בייחוד בשעות הערב והלילה, ובוכה שעות רבות ללא סיבה נראית לעין ייתכן שהוא גם סובל מהתופעה.
    
  1. לעמוד הקודם
  2.  
  עבור לתוכן העמוד