צור קשר

צור קשר

checked

בקיעת שיניים אצל תינוקות

 • תהליך בקיעת השיניים כרוך בכאב נורמלי שאינו מסוכן לבריאות התינוק, וכן אינו מקושר לבעיות רפואיות.
 • כדי להקל על הכאב ניתן לתת לתינוק לאכול ביסקוויטים קשים, ארטיק או קרטיב, פירות וירקות ולהוציא מהתפריט מזונות חמוצים או מלוחים.
 • עסו מדי יום את חניכי התינוק בתנועות סיבוביות (ללא אלכוהול) ונקו את פיו משיירי רוק.
 • הביאו לתינוקכם צעצועי לעיסה, אפשרו לו להכניס ידיים לפיו ובעת הצורך השתמשו במשככי כאבים.

לחיוך הראשון, לצעדים הראשונים ולכל הרגעים הנפלאים עם התינוק הצעיר מתלווה גם בקיעת השיניים הראשונות, שאינה נעימה במיוחד לתינוק. תינוקות רבים בוכים, צורחים וסובלים מכאבי שיניים.
כיום אין צורך לסבול מהכאבים, קיימות דרכים יעילות בהן תוכלו להקל על הכאב של תינוקכם ולהרגיע אותו.

 

בגיל שלושה חודשים עד שנה זה קורה: שיניו הראשונות של התינוק בוקעות, שיניים חדשות מפלסות את דרכן דרך החניכיים וכך למעשה מתחילה צמיחה של סט "שיני החלב". תהליך בקיעת השיניים אמור להסתיים בגיל שלוש, עד אז שיניו  של התינוק יצמחו, בתהליך הכרוך בכאבים ויכול לגרום לנפיחות ודלקות ברקמות הרכות שבפיו של התינוק. למרות שהתהליך אינו נעים לתינוק, שסובל מכאב, ולהורים, שצריכים להתמודד עם הבכי, הצרחות וחוסר השקט של התינוק, הוא נורמלי לחלוטין ואינו מסוכן לבריאות התינוק .

רבים מקשרים בין צמיחת שיניים אצל תינוקות לתופעות כמו: חום או שלשולים, אך כיום הרופאים קובעים שאין בהכרח קשר בין צמיחת השיניים לבעיות רפואיות. לכן, אם התינוק שלכם סובל מבעיות רפואיות נוספות מומלץ לקחת אותו לבדיקת רופא באופן נפרד.

 

איך מקלים על כאבי שיניים אצל תינוקות ועוזרים לקטנטנים (ולכם) לעבור את התקופה בקלות? כל המידע לפניכם.  
 

האם יש מאכלים שיכולים להפחית את הכאב?


קיימים סוגי מזון שיוכלו להקל על התינוק שלכם ויש כאלו שיכולים לגרום לכאבים, לכן חשוב שתקפידו איזה מזון אתם מעניקים לתינוק בזמן צמיחת השיניים:

 • ביסקוויטים קשים : ביסקוויטים קשים שתוכלו למצוא באגפי התינוקות בחנויות המזון מתאימים במיוחד לתינוקות בזמן צמיחת השיניים ויכולים להקל על הכאב שלהם. 
 • ארטיקים וקרטיבים : אם התינוק שלכם בן יותר מ-10 חודשים תוכלו לתת לו לאכול ארטיק או קרטיב, הקור מאלחש את האיזור והאכילה מעסיקה אותו ומושכת את תשומת ליבו מהכאב. 
 • פירות וירקות : פירות וירקות טריים לא רק מכילים ויטמינים ומינרלים שחיוניים להתפתחות התקינה של תינוקכם אלא גם מסייעים להתפתחות שרירי לסת חזקים ומנקים את שיניו. 
 • מזונות מהם כדאי להימנע : אוכל חמוץ או מלוח יכול לגרות את שיני התינוק ולגרום לו לסבל, לכן השתדלו להרחיק מזונות ומשקאות כאלו מהתפריט שלו.

עיסוי עשוי לעזור

עיסוי החניכיים של התינוק יכול להרגיע את הכאב ולסייע לתינוק, תוכלו לעשות אותו מידי יום. הקפידו לשטוף היטב את הידיים ולעסות לתינוק את החניכיים בתנועות סיבוביות רכות במשך מספר דקות. בנוסף לעיסוי, הקפידו לנקות את פיו של התינוק משיירי רוק שעלול להחריף את הגירוי.

חשוב שתדעו: בעבר חשבו שעיסוי החניכיים באלכוהול מסייע לכאבים, כיום רופאים ממליצים לא לעסות את חניכי הילד באלכוהול – הוא מתאדה במהירות ויכול לגרום לצמרמורות, בנוסף, בעבר נגרמו מקרים של הרעלת אלכוהול בעקבות מריחתו על חניכי הילד.

שיטות נוספות להקלה על כאבי שיניים אצל תינוקות

 • צעצועי לעיסה : טבעות גומי ומשחקים נוספים המתאימים לנשיכה יכולים להקל על התינוק ולהעסיק אותו. 
 • תנו לילד להכניס ידיים לפה : תינוקות רבים מכניסים את הידיים לפה בזמן צמיחת השיניים, מדובר במנגנון הגנה טבעי ובריא שיכול להרגיע את הכאב. הקפידו לשטוף את ידי הילד ולשמור עליהן נקיות לכל אורך היום, תוכלו להשתמש גם במברשת שיניים לתינוקות ביחד עם משחת שיניים לתינוקות כדי לשמור על ההגיינה. 
 • שימוש במשכך כאבים : תוכלו לתת לתינוק משכך כאבים המתאים לפעוטות. רופאים רבים ממליצים על משככי כאבים המבוססים על פראצטמול, שנחקר במשך עשרות שנים ועדין לקיבתם של  תינוקות.

אז עד שיצמחו שיני החלב תהיו סבלניים ואל תהססו להיעזר בשיטות שיוכלו להקל עליכם ועל התינוק שלכם בתקופה של בקיעת השיניים.

עבור לתוכן העמוד